ELTE Füvészkert
Az ELTE Füvészkert, hivatalos nevén az Eötvös Loránd Tudományegyetem Botanikus Kertje, Magyarország első botanikus kertje, amely 1771-ben alapult Nagyszombatban, majd több költözés után 1847 óta jelenlegi helyén, Budapesten, a VIII. kerületben működik. A kert napjainkban mintegy 3 hektáros területen terül el, és tudományos, oktatási, valamint természetvédelmi szempontból is jelentős intézmény.
A Füvészkert gyűjteménye több mint 8 000 növényfajt és fajtát foglal magában, beleértve számos egzotikus és ritka taxont is. Itt található Magyarország egyik leggazdagabb élő trópusi és szubtrópusi gyűjteménye, amelyet üvegházakban – például a híres Pálmaházban – gondoznak. Kiemelkedő értéket képvisel a hazai flórát bemutató sziklakert, az arborétum, valamint a védett növényfajokat felvonultató tematikus ágyások is.
A kert fontos szerepet játszik a botanikai kutatásban és oktatásban, különösen az ELTE Biológiai Intézetének képzéseiben. Emellett aktívan részt vesz a növényfajok ex situ megőrzésében, különös tekintettel a veszélyeztetett és endemikus fajokra. Tudományos és ismeretterjesztő munkája során számos programot, kiállítást és vezetett sétát kínál a nagyközönség számára.
Az ELTE Füvészkert kulturális jelentőséggel is bír, hiszen történelmi értékei és irodalmi emlékei (például Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk című regényének helyszíneként) a magyar művelődéstörténet részévé emelik. A városi környezetben betöltött ökológiai szerepe révén pedig fontos zöldfelületi és ökoszisztéma-szolgáltatási funkciókat is ellát.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése